Ahoj, tady Káťa
V roce 2013, jsem dostala příležitost vést pravidelně tréninky agility a školku pro štěňátka na jednom pražském cvičáku. Brzy mi bylo jasné, že práce s lidmi a jejich psy bude láska na celý život.
Ačkoli mě již tehdy tréninky velmi bavily, jako lektorka skupinových lekcí jsem často odcházela domů s těžkou hlavou – cítila jsem totiž, že prostředí velké skupiny mi neumožňuje předat klientům vše, co potřebují pro skutečné využití naučených cviků mimo cvičák. Často za mnou lidé chodili po skončení lekce s žádostí o radu a já se jim snažila v pár krátkých minutách co nejlépe odpovědět. Cestou domů jsem pak přemýšlela, jak bych mohla lidem předat víc.
Přeskočme o deset let a mnoho kurzů, seminářů, knih, cest do zahraničí, slepých uliček i úspěchů později. Vedu převážně individuální lekce, které mi umožní poznat do hloubky vás i vašeho psa. Na individuálkách vás naučím, jak se svým psem pracovat a jak mu rozumět. Vysvětlíme si, proč je důležitý management prostředí a jaké cviky a dovednosti nejvíce využijete v každodenním životě. Když budete chtít, můžeme se věnovat i noseworku, hoopers a dalším aktivitám, které psa baví a zároveň se pozitivně promítnou do společného soužití.
Jak přemýšlím
K tréninku psů přistupuji celostně, pragmaticky a s otevřeným srdcem. Člověk, jeho pes a prostředí, ve kterém žijí, tvoří unikátní zadání, na jehož základě chystám tréninkový plán na míru. Klíčem jsou pro mě vědecky ověřené informace, moje dosavadní nasbírané zkušenosti a v případě potřeby i konzultace se zkušenými kolegy.
Můj etický kompas...
Otázka etiky je ve výcviku psů nesmírně důležitá. Využití donucovacích pomůcek, fyzického násilí a psychického zastrašování je v psím tréninku dodnes běžnou praxí, nad níž se mnozí ani nepozastaví. Věřte mi, že jak se jednou naučíte číst řeč psího těla, už nikdy se nebudete na takový výcvik dívat stejně.
Nebojte se, etický trénink neznamená, že nikdy neřeknu svému psovi NE. A rozhodně neznamená, že psovi neumím nastavit hranice, právě naopak. Nastavení jasných mantinelů, kterým pes rozumí, patří k základům etického tréninku. Vždy k tomu ale použiji to nejméně invazivní a nejméně averzivní řešení, které mám v tu chvíli k dispozici. Záleží mi také na tom, aby pes opravdu rozuměl tomu, co po něm chci a aby majitel dokázal poznat, zda je v možnostech psa jeho očekávání splnit.
Moje vzdělání
- Chirag Patel jednodenní semináře: Relaxation techniques for agility dogs; Expanding your force free toolkit; Managing & Modifying Aggressive Behaviours
- Chirag Patel Practical Puppy Instructor’s Training Course – sedmidenní intenzivní vzdělávací kurz o práci se štěňaty
- Chirag Patel Understanding, Managing and Modifying Problem Behaviours – pětidenní intenzivní kurz o agresivním chování
- Další absolvované přednášky a semináře: Fratišek Šusta, Jane Killion, Ken Ramirez, G. Harris, Turid Rugaas, Lenka Blachová, Roz Pooley, Pavla Kamrádová, Alexa Capra, Robert Zlocha, Grisha Stewart
- Online kurzy: “The 5 Minute Formula for a brilliant recall“ a „Shaping a difference“ od Susan Garrett, MET konference, Clicker Expo, Emily Larlham „Harnessing the hunter“, „Reactivity“, „Leash Walking CONNECTED“
Co o mně říkají spokojení majitelé
Můj příběh
Jokinka
První, vytoužený pejsek, chodíme na štěněcí školku na „klasický“ cvičák a čtrnáctiletá já odcházím domů nešťastná, protože tuším, že to co se Jokince na lekcích děje, není ok.
Přecházíme na cvičák Panda Praha a začínáme s agility, které nás moc baví. Poznáme tu skvělou partu lidí, jezdíme po závodech, táborech a dalších akcích.
Dexter
Druhý pejsek, pořízený jako parťák na agility. Závodíme, ale ne moc úspěšně. Bude mi ještě dlouho trvat, než si uvědomím, že agility není ta správná cesta pro moje psy, ani pro mě.
V roce 2017 objevíme nosework a já věším svou agiliťáckou kariéru na hřebík.
Cvičák Panda Praha
Přijímám nabídku vést tu pravidelné lekce agility. Rozhodnutí, které nejspíš udalo směr mému životu.
Nabírám tu zkušenosti jako trenér a hledám metodiku, která mi bude dávat smysl.
Anglie, Chirag Patel a Roz Pooley
Odjíždím do Anglie jako au-pair pro dva kluky a jednoho ohaře.
Z vydělaných peněz se účastním svého prvního semináře s Chiragem Patelem, který naprosto mění můj náhled na práci se psy a jejich lidmi.
Semináře se účastní i Roz Pooley, britská expertka na psí chování. Roz přijímá mou žádost o stínování a tak za pár měsíců bydlím u ní doma, jezdíme ke klientům a cestou v autě Roz zahrnuji nekonečnými dotazy. Týdenní pobyt mi přináší nové perspektivy, budoucí spolupráci s uznávanou behavioristkou i celoživotní přátelství. K Roz se od té doby pravidelně vracím a později vedu lekce v její výcvikové škole v Bristolu.
Vychovaný pes Kunratice
Zpět v ČR se stávám trenérem psí školy Vychovaný pes pod vedením Pavly Kamrádové. Pavla je mi mentorkou po mnoho let a naše spolupráce trvá dodnes.
DOGaráž
Zároveň otevírám ve své době jedinečný vnitřní výcvikový prostor se skvělou atmosférou, kde pořádám tematické kurzy, školky pro štěňátka, semináře s trenéry z Čech i zahraničí a dobročinné akce.
Odbočka do kanceláře
Po skončení nájemní smlouvy DOGaráže potřebuji změnu a nové zkušenosti a stává se ze mě asistentka ředitele v developerské firmě. Nabírám tu mnoho cenných dovedností.
Přichází covid, home office, boom štěňat a adopcí z útulku. Stále častěji se mi ozývají na doporučení lidé, kteří potřebují pomoci se svým psem. Cvičíme individuálně, v terénu a já zjišťuji, že tento způsob práce mě velmi naplňuje.
Nový start
Klientů přibývá a nedokážu uspokojit poptávku. Vedle plného úvazku v kanceláři vedu lekce po večerech a o víkendech. Stojí přede mnou rozhodnutí: chci se naplno věnovat kancelářské práci, nebo psům?
Rozhodnutí je jasné. Poprvé se stávám trenérkou psů na plný úvazek a využívám všechny své nasbírané zkušenosti a znalosti pro vytvoření těch nejlepších služeb pro majitele rodinných psů.
Reeva
Reeva, štěně Peruánského naháče, vpadla do mého života nečekaně, ale v naprosto správnou chvíli. Přinesla mi nový elán do tréninku, nové výzvy i radosti z úspěchů. Věnujeme se noseworku, hoopers, rally-obedience a dalším aktivitám.